דורבן בקרב רצים

דורבן בקרב רצים: בעיה שאפשר לטפל בה ביעילות ובמהירות

יש בעיה אחת נפוצה בקרב ספורטאים שרצים בקביעות והיא מאוד מציקה: קוראים לה דורבן בעקב כף הרגל ומקורה בדריכות ההולכות ונשנות במהלך הריצה. אז איך מטפלים בה והאם יש דרכים להימנע ממנה בעתיד? על כך בכתבה הבאה

 

הרבה מאוד אנשים שעוסקים בספורט סובלים מהתופעה המציקה הזו ולא תמיד יודעים לתת לה את השם המתאים, או איך לטפל בה.

דורבן בעקב הרגל היא תופעה מוכרת של דלקת בעקב, אליה מתווספים מינרלים שהופכים אותה לקשה עוד יותר וגורמים לתחושה המדמה דריכה על אבן או על קוץ. הדלקת ממוקמת לאורך הרצועה (הפאשיה) ולכן מכונה פלנטר פאציאליס – כלומר דלקת ברצועת כף הרגל.

אז למה הדורבן תוקף בעיקר אנשים שעוסקים בפעילות ספורטיבית, בדגש על רצים? לכאורה יש כאן סתירה מפני שספורטאים לרוב לא סובלים מעודף משקל, זרימת הדם שלהם טובה, אורח החיים שלהם מאוזן. הם, בדרך כלל, לא מעשנים וישנים מספיק. אז למה דווקא אותם תוקף הדורבן?

במהלך ריצות נוצר עומס מצטבר על כפות הרגליים שבא לידי ביטוי ברצף חבטות חוזרות ונשנות בתדירות גבוהה, במהלך ההתרוממות והנחיתה על הקרקע. במהלך הריצה מבצעים הרצים שינויי כיוון תכופים, כמו ריצה בסיבוב ימינה בירידה ואז ריצה לכיוון אחר בעלייה וכיו"ב.

שינויי הכיוון האלו יוצרים עומס אדיר על כף הרגל, שמתבטא בקרעים מיקרוסקופיים קטנים ובהיווצרות דלקת. בתחילה הדלקת לא נראית בבדיקות המידה או בסריקות MRI, אבל היא מורגשת היטב בקרב הסובלים ממנה.

הקרעים המיקרוסקופיים בנימי הדם הקטנים משבשים את אספקת הדם התקינה, ואיתה את פינוי הפסולת והרעלים מהדם וכך מצטברת יותר חומצת חלב ודלקת.

הפגיעה כתוצאה מהעומס ומשינויי הכיוון מחריפה עוד יותר אם לא נועלים נעליים נוחות שתומכות בקשתות ובמבנה כף הרגל, וכך נגרם גירוי יתר של הרצועות והגידים באזור הקרסול וגיד האכילס – מה שמביא בסופו של דבר לדלקת.

ישנם כמה מדדים שעלולים להשפיע על ה-דורבן בקרב רצים בעקב כף הרגל:

  1. משך הפעילות.
  2. תדירות – כמה פעמים בשבוע מתקיים אימון.
  3. עוצמת האימון.
  4. צפיפות הגירוי – האם היתה מנוחה מספקת בין אימון לאימון, והאם התקיימו תהליכי התאוששות שכללו מנוחה, עיסוי רפואי, צריכת תוסף מגנזיום, תרגילי גמישות ומתיחות, מים חמים, ג'קוזי או סאונה המרפים את השרירים.

הפתרונות הטיפוליים לדורבן בקרב רצים:

הפתרונות הטיפוליים לדורבן בקרב רצים דומים לדורבן גם באלה שלא מתאמנים באופן קבוע: דיקור סיני, לייזר רך, עיסוי עם שמן נוגד כאב ודלקת ולסיום סטריפים (טייפינג קיינסיולוגי). כל אלה יחד אפשר לקבל במרפאה שלנו והם יעילים ביותר להפגת הדלקת.

אז אם אתם ספורטאים, אבל לא רק, וסובלים מדורבן בואו אלינו לקליניקה ותנו לניסיון הרב שלנו לעשות עבורכם את העבודה.

אבנר שרים
נטורופת ומדקר סיני
מומחה לטיפול בדורבן
054-4727355
דורבן בקרב רצים

       

תוכן עניינים

דורבן ברגל
אולי יעניין אותך לקרוא על
מעוניינים בנושא דורבן בקרב רצים? צרו איתנו קשר עכשיו!
דיקור סיני
אבנר שרים "לחיות בריא וחופשי מכאבים"
- דיקור סיני - נטורופתיה - צמחי מרפא -
054-4727355
לייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים ונחזור אליכם
צריכים עזרה?